MSC15US05D
DigiKey Part Number
4457-MSC15US05D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC15US05D
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.82" L x 1.14" W x 0.82" H (71.6mm x 28.9mm x 20.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, UKCA
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
3 A