AV3834613 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-AV3834613-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AV3834613 |
Description | SWITCH HINGE LVR SPDT 0.1A 125V |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Switch SPDT Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Ingress Protection IP40 |
Series | Operating Force 25gf |
Packaging Bulk | Release Force 2.549gf |
Part Status Active | Operating Position 0.346" (8.80mm) |
Circuit SPDT | Pretravel 0.138" (3.5mm) |
Switch Function On-Mom | Differential Travel 0.040" (1.0mm) |
Current Rating (Amps) 100mA (AC/DC) | Overtravel 0.063" (1.6mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | Mechanical Life 500,000 Cycles |
Voltage Rating - DC 30 V | Electrical Life 200,000 Cycles |
Actuator Type Lever, Straight | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |