DSP1A-DC24V-R
DSP1A-DC24V-R
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DSP1A-DC24V-R
DigiKey Part Number
255-3725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP1A-DC24V-R
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Features
Reverse Coil Polarity
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA, 1000W
Relay Type
Coil Current
12.5 mA
Coil Resistance
1.92 kOhms