25TQC33MYF
DigiKey Part Number
P16226TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16226CT-ND - Cut Tape (CT)
P16226DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25TQC33MYF
Description
CAP TANT POLY 33UF 25V 2917
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 2917 (7343 Metric) 60mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
25TQC33MYF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D2
Voltage - Rated
25 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz