6TCE470M
DigiKey Part Number
P123572TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123572CT-ND - Cut Tape (CT)
P123572DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TCE470M
Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
6TCE470M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D4
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz