6TPB470M
DigiKey Part Number
P16619TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16619CT-ND - Cut Tape (CT)
P16619DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TPB470M
Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6TPB470M Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D4
Voltage - Rated
6.3 V