APT1211A
DigiKey Part Number
255-1517-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1211A
Description
OPTOISOLTR 5KV TRIAC 1CH 4DIP GW
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Triac Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP Gull Wing
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
100 mA
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Current - Hold (Ih)
3.5mA
Series
Turn On Time
100µs (Max)
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.21V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Output Type
Triac
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Zero Crossing Circuit
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Channels
1
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Voltage - Isolation
5000Vrms
Supplier Device Package
4-DIP Gull Wing
Voltage - Off State
600 V
Approval Agency
cUR, VDE
Static dV/dt (Min)
500V/µs
Base Product Number
Current - LED Trigger (Ift) (Max)
10mA