DZ2S039M0L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 7,648
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 760
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 150 mW ±2.5% Surface Mount SSMini2-F5-B
DZ2S039M0L
DigiKey Part Number
DZ2S039M0LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ2S039M0L
Description
DIODE ZENER 3.9V 150MW SSMINI2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DZ2S039M0L Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.5%
Supplier Device Package
SSMini2-F5-B
Power - Max
150 mW