ECA-2WHG4R7 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P5875-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECA-2WHG4R7 |
Description | CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECA-2WHG4R7 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 49 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 73.5 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C | Base Product Number |