ECW-FE2J224K
DigiKey Part Number
P19165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2J224K
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2J224K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
141V
Voltage Rating - DC
630V