ECW-FE2W154K
DigiKey Part Number
P19179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2W154K
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 450VDC RAD
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2W154K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V