EEE-FH1V391L
DigiKey Part Number
10-EEE-FH1V391LTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FH1V391LCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FH1V391LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FH1V391L
Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V SMD
Detailed Description
390 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FH1V391L Models
Ripple Current @ Low Frequency
552.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C