EEE-FK1A102P
DigiKey Part Number
PCE3772TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3772CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3772DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1A102P
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FK1A102P Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
637.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C