EEE-FN1C101UR
DigiKey Part Number
10-EEE-FN1C101URTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FN1C101URCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FN1C101URDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FN1C101UR
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FN1C101UR Models
Ripple Current @ Low Frequency
104 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C