EEF-CT1E220R
DigiKey Part Number
P16808-2-ND - Tape & Reel (TR)
P16808-1-ND - Cut Tape (CT)
P16808-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CT1E220R
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-CT1E220R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm