EEF-SE0E391ER is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 9,763
Datasheet
390 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 5mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-SE0E391ER
DigiKey Part Number
PCE4469TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4469CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SE0E391ER
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEF-SE0E391ER Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Type
Polymer
Surface Mount Land Size
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm