EEF-SX0D271R
DigiKey Part Number
PCE4280TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4280CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4280DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0D271R
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-SX0D271R Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
270 µF
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
2 V