EEF-SX0D271XR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for EEF-SX0D271XR is not available
EEF-SX0D271XR
DigiKey Part Number
EEF-SX0D271XR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0D271XR
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm