EEH-ZA1E560P
DigiKey Part Number
P15440TR-ND - Tape & Reel (TR)
P15440CT-ND - Cut Tape (CT)
P15440DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZA1E560P
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 25V SMD
Detailed Description
56 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-ZA1E560P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C