EEH-ZA1V680XP
DigiKey Part Number
P15455TR-ND - Tape & Reel (TR)
P15455CT-ND - Cut Tape (CT)
P15455DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZA1V680XP
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 35V SMD
Detailed Description
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-ZA1V680XP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C