EEH-ZE1V271V
DigiKey Part Number
P122152TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122152CT-ND - Cut Tape (CT)
P122152DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZE1V271V
Description
CAP ALUMHYB 270UF 20% 35V SMD
Detailed Description
270 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 2000 Hrs @ 145°C
EDA/CAD Models
EEH-ZE1V271V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C