EEU-FC1H2R2B
DigiKey Part Number
P19656CT-ND - Cut Tape (CT)
P19656TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H2R2B
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1H2R2B Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
29.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C