EEU-FC1H330H
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1H330HCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1H330HTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H330H
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1H330H Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
169 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C