EEU-FC1J330H
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1J330HCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1J330HTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1J330H
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1J330H Models
Ripple Current @ Low Frequency
156 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
1 Ohms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C