EEU-FC1V330
DigiKey Part Number
P10290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1V330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
113.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 100 kHz
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C