EEU-HD1H330
DigiKey Part Number
P15151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1H330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1H330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C