ERZ-E14A241
DigiKey Part Number
P15581-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A241
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 16.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16.5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
168J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 16.5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V