ERZ-E14A511S1
DigiKey Part Number
P124367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A511S1
Description
VARISTOR 510V 7.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
382J
Packaging
Bulk
Active
Capacitance @ Frequency
700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
410 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V