ERZ-V05D180
DigiKey Part Number
P7282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05D180
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V05D180 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
20 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
250 A
Series
Energy
0.6J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
16 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V