ERZ-V10D511
DigiKey Part Number
P7211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10D511
Description
VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
92J
Packaging
Bulk
Active
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
410 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V