SP2-DC36V
DigiKey Part Number
SP2-DC36V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2-DC36V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 36V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 36VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
25.2 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
3.6 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3750VA, 450W
Coil Resistance
4.3 kOhms
Coil Current
8.3 mA