SP4-L2-DC24V
DigiKey Part Number
255-3970-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP4-L2-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Box
Operate Time
30 ms
Part Status
Active
Release Time
30 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance
1.92 kOhms
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Base Product Number
Coil Current
12.5 mA