LCAX4-38-L
DigiKey Part Number
298-11751-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCAX4-38-L
Description
CONN TERM RECT TONG 4 AWG #3/8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 4 AWG 3/8 Stud
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
4 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Color
Gray
Terminal Type
Rectangular Tongue
Contact Finish
Electro-Tin
Stud/Tab Size
3/8 Stud
Contact Material
Copper
Terminal Style
Single Stud Hole
Diameter - Barrel ID
0.280" (7.11mm)
Tab Thickness
0.070" (1.78mm)
Diameter - Barrel OD
0.380" (9.65mm)
Length - Overall
1.570" (39.88mm)
Diameter - Ring ID
0.410" (10.41mm)
Width - Outer Edges
0.620" (15.75mm)