CBN15-F64-E2
DigiKey Part Number
2046-CBN15-F64-E2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBN15-F64-E2
Description
CAPACITIVE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Module
Category
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.591" (15mm)