Image for NJ15-30GK-E2-T is not available
NJ15-30GK-E2-T
DigiKey Part Number
2046-NJ15-30GK-E2-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJ15-30GK-E2-T
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP68 Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP68
Sensing Distance
0.591" (15mm)