E2271CS091
DigiKey Part Number
E2271CS091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2271CS091
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.71"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Reflective Black TFT - Electronic Paper Display (EPD) SPI 2.71" (68.83mm) 264 x 176
Category
Backlight
Without Backlight
Manufacturer
Pervasive Displays
Dot Pixels
264 x 176
Packaging
Tray
Interface
SPI
Part Status
Discontinued at DigiKey
Graphics Color
Black
Display Type
TFT - Electronic Paper Display (EPD)
Background Color
White
Display Mode
Reflective
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H
Diagonal Screen Size
2.71" (68.83mm)
Base Product Number
Viewing Area
57.29mm W x 38.19mm H