AA65M-240A-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 70
Datasheet
New at DigiKey
Image for AA65M-240A-R is not available
AA65M-240A-R
DigiKey Part Number
993-AA65M-240A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA65M-240A-R
Description
DESKTOP - C6
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.92" L x 1.97" W x 1.32" H (125.0mm x 50.0mm x 33.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CCC, CE, cUL, cULus, EAC, GS, KC, NOM, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
2.7A
Standard Number
Power (Watts)
65 W