72927-C-80
DigiKey Part Number
501-1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72927-C-80
Description
TEST LEAD BNC TO BANANA 80"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80.0" (2032.00mm) BNC, Male Plug To Banana Plug, Single, Stackable (2) Test Lead 500V
Category
2nd Connector
Banana Plug, Single, Stackable (2)
Manufacturer
Pomona Electronics
Cable Length
80.0" (2032.00mm)
Series
Voltage - Rated
500V
Packaging
Bag
Current Rating (Amps)
3 A
Part Status
Active
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Configuration
BNC to Banana
Color
Black and Red
1st Connector
BNC, Male Plug
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 44
Check for Additional Incoming Stock
Bag
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
TEST LEAD BNC TO BANANA 40"