Image for PRXS600HF17I3C2 is not available
PRXS600HF17I3C2
DigiKey Part Number
835-PRXS600HF17I3C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRXS600HF17I3C2
Description
SIC MODULE HALF-BRIDGE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1700V (1.7kV) 600A (Tj) 3750W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 600A, 15V
Manufacturer
Powerex Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
2.7V @ 240mA
Packaging
Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1536nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
45700pF @ 1000V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
3750W (Tc)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700V (1.7kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
600A (Tj)