AS03608MR-LW100-R
DigiKey Part Number
668-AS03608MR-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS03608MR-LW100-R
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 91DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 500 Hz ~ 4.5 kHz Top Round
EDA/CAD Models
AS03608MR-LW100-R Models
Category
Power - Rated
1 W
Power - Max
1.5 W
Packaging
Tray
Shape
Round
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Type
General Purpose
Ratings
IEC 60601-1-8
Frequency Range
500 Hz ~ 4.5 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
500Hz
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Efficiency - dBA
91.00
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Distortion Rating
5% Max