ASCH001005051N6SCP
DigiKey Part Number
553-ASCH001005051N6SCPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASCH001005051N6SCP
Description
FIXED IND 1.6NH 400MA 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 nH Shielded Multilayer Inductor 400 mA 100mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8.7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)