BBUP00201209301Y00
DigiKey Part Number
553-BBUP00201209301Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BBUP00201209301Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BBUP00201209301Y00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBUP00201209301Y00
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 50mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz