PA4341.682NLT
DigiKey Part Number
553-3420-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-3420-1-ND - Cut Tape (CT)
553-3420-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4341.682NLT
Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA4341.682NLT Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8A