PAS6322.050NLT
DigiKey Part Number
553-PAS6322.050NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PAS6322.050NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAS6322.050NLT
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 50A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 A 1:50 Current Sense Transformer 20kHz ~ 1MHz 0.5mOhm Primary, 600mOhm Secondary Max 1.1 mH Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAS6322.050NLT Models
Category
Inductance
1.1 mH
Manufacturer
Pulse Electronics
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
Series
DC Resistance (DCR)
0.5mOhm Primary, 600mOhm Secondary Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.807" L x 0.503" W (20.50mm x 12.80mm)
Frequency Range
20kHz ~ 1MHz
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Type
Invasive
Termination Style
Gull Wing
Current Rating (Amps)
50 A