W3907B0127
DigiKey Part Number
553-W3907B0127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W3907B0127
Description
LTE DIVERSITY FPC ANTENNA
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA 2G, 3G, 4G, LTE PCB Trace I-PEX MHF Surface Mount
Category
Antenna Type
PCB Trace
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
6
Series
Return Loss
-6dB, -7.5dB
Packaging
Bag
Gain
2.9dBi, 1.7dBi, 1.8dBi, 3.4dBi, 3.8dBi, 4.2dBi
Part Status
Active
Power - Max
3 W
RF Family/Standard
Cellular
Features
Cable - 127mm
Frequency Group
Wide Band
Termination
I-PEX MHF
Frequency (Center/Band)
829MHz, 1.4694GHz, 1.5845GHz, 1.9475GHz, 2.5GHz, 3.5GHz
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Range
698MHz ~ 960MHz, 1.4279GHz ~ 1.5109GHz, 1.559GHz ~ 1.61GHz, 1.695GHz ~ 2.2GHz, 2.3GHz ~ 2.7GHz, 3.4GHz ~ 3.6GHz