FAD1-06025CBKW12-A
DigiKey Part Number
Q1064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-06025CBKW12-A
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 31.5 CFM (0.882m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
3.84 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Rated
Weight
0.137 lb (62.14 g)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.320A
Width
25.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
31.5 CFM (0.882m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.445 in H2O (110.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C