FDA2-17251QBHT4D
DigiKey Part Number
Q862-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-17251QBHT4D
Description
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 250.0 CFM (7.00m³/min) 2 Terminals
Category
Power (Watts)
27.00W
Bulk
Ingress Protection
IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Static Pressure
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C