FDA2-17251QBHW4F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Orion Fans
In Stock: 60
Datasheet
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 250.0 CFM (7.00m³/min) 2 Wire Leads
FDA2-17251QBHW4F
DigiKey Part Number
Q864-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-17251QBHW4F
Description
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE
Detailed Description
Category
Noise
59.0dB(A)
Power (Watts)
27.00W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Static Pressure
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C