FDD1-17238DBHW42
DigiKey Part Number
Q881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD1-17238DBHW42
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 310.0 CFM (8.68m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
64.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
33.1 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
1.9 lbs (861.8 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
1.38A
Air Flow
310.0 CFM (8.68m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
1.122 in H2O (279.5 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C