FDD1-17251EBHW32
DigiKey Part Number
Q889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD1-17251EBHW32
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 325.0 CFM (9.10m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
64.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
37.9 W
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.790A
Air Flow
325.0 CFM (9.10m³/min)
Static Pressure
1.134 in H2O (282.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C